huda83 huda83
  • 08-03-2021
  • Mathematics
contestada

Determine which is the better buy? A $5 50 ounce shampoo or $1 8 ounce shampoo

Respuesta :

abdullaawadi073 abdullaawadi073
  • 08-03-2021

Answer:

A

Step-by-step explanation:

5$ = 50 Ounce

1 $ = 8 Ounce

5 Divided by 1 = 10 Ounce

So ( A ) is better

Answer Link

Otras preguntas

What’s the correct answer
Specific neurons being used in playing tennis are given more stimulation for an extended amount of time with repeated motor practice, ____________.
why shouldnt music censor violence
definition of Mexican-American War​
A company sells 500 sleds per month for $80. Variable costs are $41 per unit and fixed expenses are $3,500 per month. The company thinks that using a new materi
2. ¿CUALES SON LAS VANGUARDIAS QUE MAS SE COMPLEMENTAN ENTRE SÍ?
Your parents allow you to have Internet access on your cell phone as long as you prepay the bill. If your bill is $17.50 per week, how much would you have to sa
Alleles for the A and B blood cell antigens are codominant. The condition where no antigens are present on the blood cells (type O blood) is a recessive trait.
Help please need it done now pleaseeee fill in blanks with correct imperfect verbs Tysm
The adoption of the georgia platform helped delay the civil war by accepting the compromise of 1850. What was one reason the state adopted the georgia platform?