victoria3033 victoria3033
  • 07-03-2021
  • Mathematics
contestada

John went to the store and bought 3 books for $18. How many books could he purchase for $54? *

Respuesta :

rachelleamaze25
rachelleamaze25 rachelleamaze25
  • 07-03-2021

Answer:

He bought 9 books.

Step-by-step explanation:

If $18 can by 3 books to find how much one book costs we divide 18 by 3 and get six.

54÷6=9

I hope this helps you :)

Answer Link

Otras preguntas

explain how diabetes can affect two other human body systems
A used bookstore will trade 2 of its books for 3 of yours if Val brings in 18 books to trade how many books can she get from the store
Madison bought an empty lot for $2,000 and later sold it for a 25% profit. How much did Madison sell the lot for?
What is a satire's underlying goal?
Nutrients enter a cell ______ the concentration gradient by the process of _______. A) with; diffusion B) against; osmosis C) against; diffusion D) with
The nutrient that is essential for survival and accounts for 60-75% of body weight is: A. protein. B. calcium. C. water. D. fat.
10÷1/2 division problem
add to negative 20 and multiply to 21
An essay on imagine a day at school on 2230
Mexico gained independence from Spain in 1821 as the result of a A. peaceful protest. B. revolt against the Spanish government. C. treaty between Spain and F