amelia289
amelia289
07-03-2021
Mathematics
contestada
If 6 cakes cost £1.80, how much do 4 cost
Respuesta :
nightmare688
nightmare688
07-03-2021
First find the value of 1 cake by dividing the price of all six by six. £1.80/6 can be seen more simply as 180p/6 which is 30p. Therefore 1 cake is 30p. Then multiply it with 4
which is 120
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 48+ )
Otras preguntas
What is the difference between trial by jury and trial by accusation how is one a witch hunt
Which stage occurs just before ignition in an internal combustion engine?
Derek estimated the cost of his grocery bill to be $75, but it actually cost $110. Find the percent error rounded to the nearest whole percent.
PLEASE HELP FAST which branch of government has the power to create laws?A.executive B.legislativeC.judicial
why did why did the Romans decide to conquer all of in ltally
20 POINTS!!!!WILL MARK AS BRAINLIEST HELP ME!!!!!!!!PLEASE!!!!!!!!!!
All of the following statements are true regarding non-government organizations EXCEPT: A. Non-government organizations aid in human interests. B. Non-governme
rewrite each problem vertically and solve 1.42+2.157
The leader of the Nazi German party. Help please A) Francisco Franco B) Joseph Stalin C) Adolf Hitler
2 month ago julia could walk 4 miles in 70 minutes. today she can walj 4 miles in 40 minutes