boyiswear boyiswear
  • 10-11-2016
  • Mathematics
contestada

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. About how much per pound did the pecans cost?

Respuesta :

jjp1013 jjp1013
  • 13-11-2016
The price of 6.2 pounds of pecans is $56, so divide the price by 6.2 and you will get approximately $9.03 per pound
Answer Link
eudora eudora
  • 12-06-2019

Answer:

The pecans costs 9.03 per pound.

Step-by-step explanation:

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00.

∵ The price of  6.2 pounds pecans =  $56.00

∴ The price of 1 pound pecans = [tex]\frac{56}{6.2}[/tex] = 9.03 per pound

The pecans costs 9.03 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

Label the following pictures with the type of erosion that formed it
What are the solutions to the inequality (x-3)(x+5) greater than or equal to 0?
This group of people is native to what is now the Southeastern United States. The eastern portion of the group still resides in North Carolina, while many were
People who have bulimia
early civilization developed mainly in?
You have just finished upgrading the 250 w power supply in your desktop computer to a 450 w power supply. now the bios doesn't recognize one of the hard disk dr
Change “imperceptibly” to its opposite by dropping the prefix.
From west to east, the Great Wall spans nearly 4,000 miles across China. It runs throughout five provinces and covers a range of landscapes that includes mounta
Donal buys a 1/4 pound package of cheese. There are 8 slices of cheese in the package. Each slice has the same weight. What fraction of a pound is each slice? P
what is 5 plus 2 and them multiply by 7