WantWansee WantWansee
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

1) Sam bought a soft drink for 4 dollars and 7 candy bars. He spent a total of 39 dollars. How much did each candy bar cost ? ​

Respuesta :

loreal33
loreal33 loreal33
  • 10-02-2021
We first have to separate of the soft drink cost from the total.

39 - 4 = 35


35/7 = 5


Each candy bar cost $5. (Jeez, that’s expensive)


Hope it helped

Answer Link

Otras preguntas

a cell phone company charges $10 per month for up to 500 text messages and $0.15 for each additional text messages. Stanley was charged $14.50 last month for te
Cuantos siglos duró la cultura mexica
A sentence with the words cite and analysis
Oración con la palabra mujer
What is 12/8 as a mixed number
Trace the energy path from the sun to our cells
Supporting sentences in an essay should a. Generally be the last sentence in each paragraph. B. Be supported by at least three pieces of evidence. C. Provide in
What is another way to write 4 hundreds?
A rug is shaped like a rectangle whose perimeter is 176 ft. The length is 7 times as long as the width. Find the length and the width.
Imagine a close friend is planning to go out and celebrate this weekend. You know your friend intends to drink and may experiment with drugs. You are not only c