debhmhgjgh
debhmhgjgh debhmhgjgh
  • 10-02-2021
  • Mathematics
contestada

The U-Pick farm lets us pick 4 pounds of strawberries for 5 dollars.
How much does one pound of strawberries cost? $

How many pounds of strawberries can we pick for one dollar?

Respuesta :

s346476 s346476
  • 10-02-2021

Answer:

$1.25.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST FIND THE VALUE OF C ROUNDED TO THE NEAREST TENTH
The sum of angle 1 and angle 4 and the sum of angle 3 and angle 4 are each equal to 180 degrees by the definition of supplementary angles. The sum of angle 1 an
Explain how Nigeria became free from Great Britain
Are all neon lights made up of neon gases
Classifying the characteristics of dna, mrna, and trna determine from the description if each characteristic applies to dna, mrna, or trna . then click and drag
Projections from the cell that move materials and mucus are:
What does international baccalaureate mean?
If you mechanically shook a mixture of phospholipids and water, what would you expect to see when you observe the solution using an electron microscope?
In this particular arithmetic sequence, a6 = 37 and a17 = 114. What is the value of a23?
Molecules containing a large number of hydroxyl groups are