ethmadry ethmadry
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

True or false. If 1/4 kg of beef costs $6, then 2/3 kg of the beef costs $16

Respuesta :

mavivian
mavivian mavivian
  • 09-02-2021
that is true. first, find what 1kg of beef would cost. in order to do that, multiply 6 by 4 because 1/4*4=1. 6*4=24. then multiply 24 by 2/3. that will equal $16, so it is true.
Answer Link

Otras preguntas

Tennessee, New Mexico and Michigan have a total of 27 representatives in the U.S. house of representatives. Michigan has 15 representatives and Tennessee has t
write a problem you can represent with 2k-10=6
what happens when a team wins the serve in volleyball
Can someone help me with this please ?
Which best describes the changing attitudes of people living in developing suburbs? A. They became less conservative and more politically active. B. They
Initiatives are often called ____________ as well.
y=2x+6 & y=2x solve system of equations by addition
why do winds changes during the day and night near a beach?
What did hamilton imply were the weaknesses of the present system of government under the articles of confederation
Ratio of 24 pack cans at 2 for $9