dkaz8620 dkaz8620
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

$8.25 for 1 1/2 pounds of coffee beans = $ per

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 09-02-2021

Answer:

$5.50 per pound

Step-by-step explanation:

8.25 / 1 1/2

5.50 per pound

Hope this Helps!!!

Answer Link
24KaitlynTisdale 24KaitlynTisdale
  • 09-02-2021

Answer: 5.5

Step-by-step explanation:

8.25 divided by 1.5

Answer Link

Otras preguntas

how can you use a number to explain what an integer and rational number are?
A major result of the industrial revolution was the
how was sonni ali able to create such a wealthy kingdom
What is the slope and y-intercept of this line? y = x – 3 slope: –3, y-intercept: 1 slope: 1, y-intercept: –3 slope: –1, y-intercept: –3 slope: 3, y-intercept:
What is the limitation of relative dating?
A bus pass costs $5 per week. Which of the following equations shows the total cost in dollars, t, of the bus pass for a certain number of weeks, w?
If y − 1 = 4x, which of the following sets represents possible inputs and outputs of the function, represented as ordered pairs? A. {(1, 4), (2, 8), (3, 12)}
When using the note-card system, what goes in the upper right-hand corner of the card?
When assessing for signs of a blood transfusion reaction in a client with dark skin, the nurse should assess for:?
Samuel has $2,000 in the bank and owns a car worth $9,000. He also has $10,000 worth of student loans and a $500 credit card bill. What is Samuel's net worth?