alansantana547
alansantana547 alansantana547
  • 09-02-2021
  • Mathematics
contestada

A dozen eggs cost $2.49. What is the cost per egg?

Respuesta :

destinyloveys
destinyloveys destinyloveys
  • 09-02-2021
i believe the answer is 0.21 cents
Answer Link
21liujulie 21liujulie
  • 09-02-2021

Answer:

i think its $0.20

Step-by-step explanation:

 12                 1

------      =   ---------

 2.49          0.20

1 egg = $0.20

Answer Link

Otras preguntas

What type of soil can become as hard as stone when dries out
Faulty coordination in a sentence. Explain please
Explain why cool rock material sinks when convection takes place in the mantle?
ECO algebra 1. Which of the following equations is an example of the commutative property?a. (3)(6+10) = 18 + 30 b. 18 + 30 = 30 + 18 c. (3)(6) + (3)(10) = 3(16
Show me how to divide 28.8 divided by 4
What is the purpose of ATP molecules in plant and animal cells?
help factor n^2-10n+24
How would you say "The notebook belongs to John" in Spanish?
The angles of a quadrilateral measure 80°,100°,80°,100° in this order. What kind of quadrilateral has this shape? How do you know?
Ideas to stop prejudice and discrimination?