crumbrylatiya7penxdu
crumbrylatiya7penxdu crumbrylatiya7penxdu
  • 08-02-2021
  • Mathematics
contestada

Can I get some help please

Can I get some help please class=

Respuesta :

jcherry99
jcherry99 jcherry99
  • 08-02-2021

Answer:

The three gallon container is the better buy. See below.

Step-by-step explanation:

8 pints

2 pints = 1 quart.

8 pints = 4 quarts.

4 quarts = 22.64   Divide by 4

1 quart = 5.66

3 gallons.

1 gallon = 4 quarts

3 gallons = 12 quarts.

The cost of 1 quart = 54.48/12 = 4.54

Answer Link

Otras preguntas

Christopher Reeve is compared to Thomas Edison. What does he have in common with him? Include examples from the reading to support your conclusion.
explain why and organisms my role is important for a community
Which type of figurative language is contained in these lines from the poem Chicago by carl Sandburg
Does "marita's bargain" have a political message?
Rewrite the equations so that y is a function of x. in other words, solve for y.2x y=7
Why is the french and Indian war significant?
why is helium in group 18 on the periodic table though it only has 2 valence electrons?
Is 4x+8y=10 a direct variation
The hockey team won 63 out of the 84 games it played this year.what percent of the games did the team win
Mr. williams physical education class lasts 7/8 hour. Instructions are 1/5 of that time, how many minutes are NOT spent on instructions?