jdjdjssuhssjsisj jdjdjssuhssjsisj
  • 08-02-2021
  • Mathematics
contestada

John bought a pack of 18 cards for $2.99. About how much did each card cost?

Respuesta :

octopods
octopods octopods
  • 08-02-2021

Answer:

0.166

Step-by-step explanation:

Bought 18 cards for $2.99, so you can write it like this:

18 = 2.99

Since you want to find the value of one card, u could write that like this:

1 = x  (where x is the unknown value of 1 card)

To get from 18 to 1, you divide by 18, so to get to 2.99 to x you must divide by 18 as well.

So 2.99/18 = 0.166

therefore x = 0.166

So you can say that each card costs about 17 c

Answer Link

Otras preguntas

Find x. Round to the nearest tenth. 7-cm 7-cm 10 cm x= [ ? ]cm​
An employee receives an hourly rate of $22.00, with time and a half for all hours worked in excess of 40 during the week. Payroll data for the first week of the
Choose the answer that makes the sentence true.
Find the opposite of the integer -5.
Please help I’ll give brainliest
Decide whether the sentence is correct or incorrect as written. Tengo unos bolígrafos rojo. correct incorrect
¿Que significa la eudaimonia para los antiguos griegos?
pls pls help i will vote you brainlest!!! What is the graph of the following function? Click on the graph until the correct one appears.
find the measure of x.
how many class intervals are there if the class width is 3[tex]plss \: anwer[/tex]it's math​