HollowKnightFam1100 HollowKnightFam1100
  • 07-02-2021
  • Mathematics
contestada

Emily bought a pack of 5 folders for $15.30. What was the unit price?

Respuesta :

840060
840060 840060
  • 07-02-2021

Answer:

The unit price is $3.06

Step-by-step explanation:

Unit price is how much I unit of something costs. Therefore in order to find the unit price you just divide the total price by the number of units (in our case 5 folders). And so we get...

$15.30 / 5 = $3.06

Answer Link
erikloza12pdidtx
erikloza12pdidtx erikloza12pdidtx
  • 07-02-2021
The unit price is $3.06
Answer Link

Otras preguntas

What is a word family for mentor and uttered?
Which situation is an example of external conflict? A village king must determine which daughter is most worthy of running the kingdom after his death. B. A bo
During which geologic epoch did the Homo mauritanicus species exist?
You need to add a piece of 3 /4 -inch rigid conduit between a section of conduit that ends at a distance of 5 feet from a wall and an outlet box that's located
What challenges did Alexander the Great Overcome?
What was one result of the creation of the interstate highway system? a. Plane travel dropped dramatically. b. Local roads were no longer being built. c. More
The unit rate of $1.12 for 8.2 ounces
How were United States senators chosen before the general population was able to vote for them?
President harding promoted a strong american economy that was independent of
Why was the Louisiana purchase a bit of an embarrassment for jefferson?