jhaasfgayfgajvh jhaasfgayfgajvh
  • 06-02-2021
  • Mathematics
contestada

Person A buys 12 cupcakes and 3 packs of chips for $16.50. Person B buys 6 cupcakes and 5 packs of chips for $13.50. Find the cost of each item.

Respuesta :

ileabutler ileabutler
  • 06-02-2021

Answer:

A cupcake costs $1 and a pack of chip costs $1.50

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE ANSWER ASAP! I posted this like 2 times already... A farmer wants to fence in a section of land for a horse pasture. Fencing costs $31 per yard. How much
During an el niño year, winter climatic conditions in new york state will most likely be
Was the gene pool of the American population also affected by the gene flow described above?
What information do all dictionaries provide for each entry?
Chronic exposure to stress can lead to which of the following conditions?
Which plot technique is used in this excerpt from “The Cask of Amontillado” by Edgar Allan Poe? A. simile B. symbolism C. flashback D. fo
During the 1920s, which legislation did Southern Democrats oppose or support?
Under day care licensing, the staff-to-children ratio varies according to the ______ of the children cared for.
Which pair of elements will form an ionic bond? a. N and O b. K and Br c. C and Cl d. Fe and Ni
What is the mass percent of sodium in NaCl?