ijar7217
ijar7217 ijar7217
  • 11-01-2021
  • Mathematics
contestada

At one gas station, gas costs $2.75 per gallon. Write an equation that relates the total cost, C, to the number of gallons of gas purchased, g .

Respuesta :

Nyonnaagotthecashhh Nyonnaagotthecashhh
  • 11-01-2021
Can u help me too I just posted a question on my page
Answer Link
jenniep2114 jenniep2114
  • 11-01-2021

Answer:

2.75c

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Create two whole number division problem with the quotient if 9 R 5 justify which is greater using decimal divison
How do I add the fractions 1/4 + 1/7 please help me
mark has a board that is 12 feet long. he cuts the board into 8 pieces that are the same lenghth. how long is each piece?
What does the metaphor " the thunder was a lion" means?
Create two whole number division problem with the quotient if 9 R 5 justify which is greater using decimal divison
what is 26 divided by 130
scientists use this word for any part of a cell enclosed by a membrane
adding fractions and decimos
there is a 750 ml bottle of concentrate orange squash it is enough to make fifteen 250 ml glasses of diluted orange drink how much water is needed to make 10 li
how many days were in February in 1984?