Malikahwaseem2006 Malikahwaseem2006
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

julie buys 2kg of apples and 7kg of peras for £12.70 the pears cost 1.30 per kilogram what is the price per kilogram of the apples

Respuesta :

ninahatehomeworks
ninahatehomeworks ninahatehomeworks
  • 10-01-2021

Answer:

1.80

Step-by-step explanation:

1.30x7=9.10

1270-910=360

2kg of apples - 3.60

360/2=180

Answer Link

Otras preguntas

20 is what percent of 57?
Why and when do the Franks Emigrate to the Netherlands
Describe how social justice was a concern for the French estates
What is the percentage of change from $7.50 to $9.00
Determine the value of the missing sides for the following triangle
What is the percentage?
Find the volume of the cone.
The surface area of a cylinder is 500 square feet; the lateral surface area is 320 square feet. Give the area of a base.
In males, the 4 haploid or diploid cells at the end of Meiosis 2 become 4 sperm cells.
What is the acceleration due to gravity?