gabram2008 gabram2008
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

Price per volleyball if 6 volleyballs cost $18.00? Please I need helpppp

Respuesta :

2004froggy
2004froggy 2004froggy
  • 08-01-2021

Answer:

The price per volleyball is $3.

Step-by-step explanation:

Divide $18 by 6 for the cost of each volleyball in which your final answer should be $3 per volleyball.

Answer Link

Otras preguntas

3. A sentence that consists of a single independent clause and makes a single statement is called a _____ sentence. A. simple B. complexC. compound D. run-on​
What is the systems of equations for 6=-4x+y and -5x-y=21
PLZ HELP A submarine is exploring the Pacific Ocean. At 502.5 feet below sea level, the water temperature is 63 1/4 °F. The submarine dives down 115 feet deeper
how is everyone? I hope you are all doing well.​
A researcher has found that, in general, the more hours students spend partying, the lower their exam scores. What term describes this finding
Using spreadsheets to Organize Data
Which mRNA codon usually signals the beginning of protein synthesis
I need help me plz An American Plague There was American Plague land filled with green grass and the land was filled with food for the people. One day the land
• If Billy collects 4 baseball cards every week, how many DAYS will it take him to collect 20 cards?
how does malala use her voice\