crissylulu211 crissylulu211
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

a local restaurant purchased 10 pounds of flour at a total cost of $40. what is the cost for one pound of flour?

Respuesta :

caitlynrosegg caitlynrosegg
  • 08-01-2021

Answer:

4 dollars a pound

Step-by-step explanation:

4x 10 = 40

Answer Link

Otras preguntas

simplify negative 3 and 1 over 9 − negative 8 and 1 over 3. negative 11 and 1 over 12 negative 5 and 2 over 9 5 and 2 over 9 11 and 1 over 12
Is 0, 2, 4, 6, a arithmetic sequence
Is the equation below written in standard form? If not, select which explanation best applies to why the equation is not written in standard form. -2x+3y=-5
How did new scientific knowledge help the building of the Panama Canal?
A jar contains 5.4 liters of juice. The ratio of liters to milliliters is 1 : 1,000. How many milliliters of juice does the jar contain?
which of these is the most effective way for leanna to cool down after an intense bike ride?
how would a different point of view change your understanding of the character
What is the surface area of the prism? A. 1116 in2 B. 1188 in2 C. 1296 in2 D. 1080 in2
A given line has the equation 2x 12y -1.What is the equation, in slope-intercept form, of the line that is perpendicular to the given line and passes through th
The relationship between a cathode and an anode involves A. electrons. B. neutrons. C. protons. D. diodes.