michaelaleigh14 michaelaleigh14
  • 08-01-2021
  • Mathematics
contestada

What expression can be used to determine the total cost of buying g pounds of granola for ​$4.85 per pound and s pounds of sugar for ​$0.83 per​ pound?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 09-01-2021

Answer:

The expression y = 4.85g + 0.83s can be used to determine the total cost.

Step-by-step explanation:

Given that:

Cost per pound of granola bars = $4.85

Cost per pound of sugar = $0.83

Let,

y be the total cost.

According to given statement;

y = 4.85g + 0.83s

Hence,

The expression y = 4.85g + 0.83s can be used to determine the total cost.

Answer Link

Otras preguntas

is 7 3/4 or 7 9/16 bigger
Which equations show a direct variation between x and y when solved for y? Choose all answers that are correct. A -10+y=3x-10 B y=-1/8x C y+9=9x D y=4-1
What is the function of white blood cells in the antigen-antibody response? A. report to infection site and ignore invaders, but clean up damaged cells B. repor
How did " Grandfather Clauses " discriminate against African Americans ?
John Wycliffe and John Hus are important figures of the Protestant Reformation because
Sam's bathroom is 12 feet long and 14 1/2 feet wide. What is the area of Sam's bathroom?
What is 0.24 divided by 10
please help me answer it
what is the steps to this problem y=6x-11 -2x-3y=-7
who killed Julia Stoner in the story of the Speckled Band ?