rileypeacebeach rileypeacebeach
  • 07-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.99 per pund at Natural Grocers. If Landon purchases 3.6 pounds of apples, then how much willnhe spend? Round your answer to the nearest penny.

Respuesta :

ssadiegraceee
ssadiegraceee ssadiegraceee
  • 07-01-2021

Answer:

$10.76

Step-by-step explanation:

Just multiply 2.99 by 3.6 and round

Answer Link

Otras preguntas

Even critics of Piaget’s theories must admit that his
Suppose you saw an unusual plant while you were walking in a wooded area. Could you tell whether the plant was a monocot or a dicot simply by observing it? If s
Which of the following would best represent a sine function with an amplitude of 7, a period of pi over 4, and a midline at y = 3?
i know my Spanish but i dont get this
how do I classify triangles using their attributes?
Which advantages did the British have over the colonists during the American war for independence? They were battling on their home turf and had access to f
A jar contains 5 black and 9 white marbles. Priscilla draws a marble from the jar. What is the probability that she drew a black marble?
I need help! Does anyone know how to solve this?
PLEASE HELP!!! The graph shows the distance, y, that a car traveled in x hours: What is the rate of change for the relationship represented in the graph? 1/35
Which description best defines health?