joeyv16696 joeyv16696
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

one pound of cherries costs $ 2.25. alice purchased 8.2 pounds of cherries for a party. how much money did she spend on the cherries.

Respuesta :

dawsonwalker6
dawsonwalker6 dawsonwalker6
  • 06-01-2021

Answer:

18.45

Step-by-step explanation:

You multiply 2.25 by 8.2

Answer Link
rkamal769
rkamal769 rkamal769
  • 06-01-2021

1 pound/$2.25

x 8.2       x 8.2

Answer: 8.2 pounds/$18.45

Alice purchased $18.45 of 8.2 pounds of cherries.

Answer Link

Otras preguntas

A minor league baseball team plays 87 games in a season. If the team won 15 more that twice as many games as they lost, how many wins and losses did the team ha
i need help with these setups for proportions
For Blank Space __________ is the park named? 1.who 2.whom 3.whoever 4.whomever
The mass of 0.375 moles of the compound H2XO4 is 54.36 g. Identify X.
Which one of the following provisions was part of the first draft of the Articles of Confederation submitted to the Second Continental Congress but not in the f
Which is a product of the light reaction?
Help me with 2-4 pls
A more technical term for the epidermis and dermis of the skin would be the synovial membrane
What is a dihybrid cross?
What was coming to Mrs. Mallard? A. Pain B. Detachment C. Suffering D. Freedom