mwacarcar
mwacarcar mwacarcar
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

Three pounds of bananas cost $7How much does 1 pound of bananas cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-01-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

3 pounds:7 dollars

1 pound: 2.33 dollars

divide 3 by 3 to find 1. divide 7 by 3.

Answer Link
whzfvwk5x5 whzfvwk5x5
  • 06-01-2021
7/3=2.333 each pound of bananas will cost $2.33
Answer Link

Otras preguntas

i really need help with this, ill give brainly.
Aluminium + copper sulfate : Why is this reaction called a displacement reaction​
Find the x intercept and y intercept of -4x+16=y
Please help me. I need to submit now. I have only 5 mins left
5. Which set of events is in correct chronological order? A. A criminal defendant is found guilty. The court of appeals overturns the verdict. The defense appea
WILL GIVE BRAINLIEST!!! Three flower beds overlap as shown. Bed A has 500 plants, bed B has 450 plants, and bed C has 350 plants. Beds A and B share 50 plants,
Members of the _____ of _____ storm a British East India tea ship and throw tea overboard to protest a new tax. This becomes known as the _____.
Daisy cut a square out of a sheet of graph paper. The square had an area of 16 square cm. She then trimmed 1 cm from each side of the square. What is the area o
The data below represents the number of runners on each cross country team in the Northern Conference.\qquad12,15,15,17,19,19,20,22,2412,15,15,17,19,19,20,22,24
.In the coordinate x,y the point x is calledoriginabscissaliney-axis​