ava7382
ava7382 ava7382
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Write an equation that represents C, the total cost of p pounds of bananas.

Respuesta :

miguelturner
miguelturner miguelturner
  • 07-01-2021

Answer:

0.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Help please, thank you
Which of the following foods are native to rainforests? a. papayas b. mangoes c. Sugarcane d. all of the above
I need help with this math problemwhat is 15% of $58?​
kristy had two brothers and 2 sister the little sister name kylie was 8 years old the big sister name kaylie is 12 years old the big brother name jay lay is 13
Determine if the side lengths form a right triangle 3,5,6 yes Or no
3.2 - 5.1n - 3n + 5= n +8.2 can someone tell me what goes in the blank
Explain in a short sentence how you can tell if a reaction is a combustion reaction.
how many solutions does 4x8y=-8 x=-2y+1 have
g each collectible ship requires one pint of high-quality paint at a cost of $25 per pint. considering increasing the selling prices of both models by 7.5%, whi
When genes interact with the environment to produce observable characteristics, this is considered the ________________ of an organism. A. Phenotype B. Mutation