natalieisnumberoneee
natalieisnumberoneee natalieisnumberoneee
  • 06-01-2021
  • Mathematics
contestada

what is the unit cost per napkin if its 15 in a pack for 3.90

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 06-01-2021

9514 1404 393

Answer:

  $0.26

Step-by-step explanation:

To find cost per napkin, divide the cost by the number of napkins:

  cost/napkin = $3.90/(15 napkins) = $0.26/napkin

Answer Link

Otras preguntas

Write the ratio 69 : 75 as a fraction a decimal and a percent
Crystal is 12 years old and Alexa is 6 years old. If crystal runs 100 yards, how far does Alexa run? How far do they run together?
Which word is the indefinite pronoun in this sentence? Jason called to us from the other room, saying, "Hey, everybody, come look at her dog." a. us b. her c.
When two atoms combine by sharing electrons, it is a(n) _____ bond. a. Ionic b. Covalent
Explain why a person with nerve damage could lose the ability to control some skeletal muscles?
the square of a sum of six and a number
How might the development of farming have led to civilization. Explain your answer
What element is an important component in all major nutrients, such as carbohydrates and fats? A. Nitrogen B. Oxygen C. Sulfur D. Carbon
Mrs.Williams is knitting a blanket for her new bork granddaughter.The blanket is 2.25 meters long and 1.8 meters wide. what is the area of the blanket? Write th
How does the movement of particles in a stick of butter differ from the movement of particles in a dish of melted butter?