mandestanner mandestanner
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells a 1 1/4 pound of turkey for $9

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 10-12-2020

Answer:

1/4=0.25 which when added to the 1 gives a total weight of 1.25 pounds. Dividing this by the price to find the unit price, you get 9/1.25=$7.20 per pound of turkey.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Two numbers are in the ratio 3:2. If the smaller number is 24, find the larger number
Charles Darwin did poorly in school as a young boy. How did his poor performance belie his genius?
Two numbers are in the ratio 3:2. If the smaller number is 24, find the larger number
What is .185 as a fraction
the word information is made up of?
how is life in a city more rewarding than life outside a city
how to write 3 9/100 into a decimal?
Is .31 greater than .41
Explain how a leaf is like a factory?
how is life in a city more rewarding than life outside a city