birridielvie birridielvie
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

Jasmine bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can Lisa buy if she only has $4?

Jasmine bought 32 kiwi fruit for 16 How many kiwi can Lisa buy if she only has 4 class=

Respuesta :

mrsmonaw1
mrsmonaw1 mrsmonaw1
  • 09-12-2020

Answer:

two kiwis

Step-by-step explanation:

32 divided by 16 is 2 and if she only has $4 then she can only buy 2 kiwis.

Answer Link

Otras preguntas

A woman making $1500 per month has her salary reduced by 10% because of sluggish sales. One year later, after a dramatic improvement in sales, she is given a 30
What is the example of protein complementing
Suppose you believe that the economy is just entering a recession. Your firm must raise capital immediately, and debt will be used. Should you borrow on a long-
Explain how the U.S.'s foreign policy from 1870-1910 became more imperialistic. Use TWO examples of U.S. actions including U.S. motives to support this change.
Solve for x. 56x=15
You drive 773 miles east, then turn around and drive 773 miles west. What is your displacement, to the nearest mile?
According to the U.S. Department of Labor Statistics, _____ is the industry earning the highest average annual wage in 2009. A. utilities B. federal government
a solution is dissolved in 3.502 L of a solution with a concentration of 2.6 mol/L. the mass of the solution is 26 g/mol. how many grams of solution was dissolv
9-4 / (2+2) + 2\3 x 5
A construction company takes a loan of $1,531,000 to cover the cost of a new grader. If the interest rate is 6.75% APR, and payments are made monthly for five y