lovlypuppy18 lovlypuppy18
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

you are making sandwiches for a mountain hike.each sandwich uses 3 slices of bread,and you want to prepare 2 sandwiches for each person going on the hike. how many slices of bread will you need if if 6 people are going on the hike

Respuesta :

sweetlemon01234 sweetlemon01234
  • 09-12-2020

Answer:

36

Step-by-step explanation:

3*2*6

Answer Link

Otras preguntas

are utters cow nipples?
coffee costs $18.96 for 3 pounds. what is the cost per pound of coffee?
43 is 10% of what number
how does single cell organisms maintain stability
Which calendar was used to keep track of religious days?
There were three early trading centers associated with the Mediterranean Sea. Which one is being described below? This trading center was a port city in southe
1. Explain the relationship between the food we eat and energy in the body.
About local government is planning to convert your towns rice fields into an industrial park,one of the bridges with historical value will be demolished.most o
a 9kg bag of mangoes for $12 is
Select all that apply. Three requirements for industrial growth include: raw materials government regulations workers capital large tax base