Thiccythanos Thiccythanos
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

3 drinks and 2 pretzels costs $16, but 5 drinks and 5 pretzels costs $31.25. What is the price of one pretzel?

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 09-12-2020
(3d + 2p = 16)5
(5d + 5p = 31.25)3
Make them same d value
15d + 10p = 80
15d + 15p = 93.75
Subtract both (elimination)
-5p = -13.75
Divide by -5
p = 2.75
Answer: $2.75 per pretzel
Answer Link

Otras preguntas

The excretory system is responsible for removing wastes. A.) True B.)False
Kanga company is considering two different production plans. option one: fixed costs of $10,000 and a breakeven point of 500 units. option two: fixed costs of $
Universal containers has an extensive distributor and reseller community. to help manage this partner network, the company is implementing a partner portal. wha
Normal fruit flies have brownish-yellow bodies, and this body color is dominant. a mutation in the gene for body color can produce flies with an ebony body colo
which is the correct pair of guide words to locate boisterous in the dictionary
Who proposed the laws of association to explain learning?
sarah lives in a part of the country where there are droughts. consequently the water company increases the cost per ccf of water based on usage. the piecewise
What type of personalities might respond well in the valley forge military school and which ones might not?
One number is twenty-nine more than three times another number. If each number were multiplied by five. Their difference would be 345. What are the numbers?
What is the value of y?