alexander193765 alexander193765
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

48 ounces of liquid detergent
for $6.19
Find the unit rate

Respuesta :

ifoudeh87 ifoudeh87
  • 10-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

48/6.19=7.7544

Round that answer so it’s 7.75

Unit rate is $7.75 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

What company management strategy was used to suppress the Homestead Strike?
Which of the following statements about ice melting is true?A) Energy flows from the ice to its surroundings.B) Water molecules move from their fixed positions.
HOW MANY ELECTRON MAKES 10 COULOMB OF CHARGE?
Work out the value of y^3+5y when y=2
What is the meaning of the word "counteract" in this statement from "Anti-Federalist Paper No. 84"? Others are not necessary to be resigned in order to attain
Solve the equation on the interval [0,2pi). 2sin^2x=-3sinx+5
Concentration of Ca(OH)2 is 10^-2 ..find its pH value.Explain too.
Need a step by step on how to solve this please
why voltmeter and resistence are parallel in ohm's law.
what is hypotonic,isotonic and hypertonic solution?