garcialeamsi2 garcialeamsi2
  • 09-12-2020
  • Mathematics
contestada

(24 oz is $3.49, 48 oz is $6.49) Figure out the unit rate for each jar of pasta sauce.

Respuesta :

lizzy703 lizzy703
  • 09-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3.48/24= 14.54 cents/ oz

6.49/48= 13.52 cents/oz

Answer Link

Otras preguntas

An object shaped like a pyramid, has a square base of sides, 0.25 m. The faces are equilateral triangles. It is placed in a uniform electric field. Determine th
Passage - excerpt from Messages From My Father Read the sentence from Paragraph 3. He was not powerful in the way that word is often used—although I suspect tha
One difference between strategic plans and operational plans is a) success rate b) time frame c) effort involved d) budgeted resource
An SCM coordinates procuring, transforming, and distributing products. Select one: a) True b) False
What is the definition of horizontal integration
Which of the following statements is NOT true about the process capability ratio?a) The process capability ratio is a ratio for determining whether a process me
two lessons in abuela invents the zero​
When does supply chain integration occur?a) When supply chain managers and their employees coordinateb) When multiple firms in the supply chain coordinate their
In February of 2024, Apple decided to shutter (close down) its autonomous, electric vehicle project as Apple forecasted that it was unlikely to gain significant
Buffet breakfasts typically incur an additional cost to guests, separate from their room rate. A) True B) False