cecemm3344 cecemm3344
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

2 tons of sand cost $2,120.00. What is the price per pound?

Respuesta :

layaly202
layaly202 layaly202
  • 08-12-2020

Answer:

424000

Step-by-step

Answer Link
CzechRepublic
CzechRepublic CzechRepublic
  • 08-12-2020

Answer: $0.53 Per Pound.

Work: I did 2 tons divided by $2120. But, before I did the division, I made sure that the 2 tons were in pounds. 1 ton is 2000 pounds, so it's of course 4000 pounds. So, 2120/4000. After the division, I got 0.53 per pound

Check: 0.53 x 4000 = 2120. (Check)

Answer Link

Otras preguntas

What conclusion can you draw about angles of elevation for parasailing boats traveling at the same speed?
Below is a graph of a parabola. What kind/how many solutions does it have?
Define "derivation" and use it in a sentence. Really easy 20 pts
1pt Circle E and circle G are given. The coordinates for center point E are (-3,1) and the coordinates for center point G are (1,3). The ratio of the radius of
What do the number of protons determine for an element? (PLEASE HELP ME THIS IS TIMED!!!! PLEASE HELP!!!!!)
Which describes the relationship between the frequency, wavelength, and speed of a wave as the wave travels through different media? As speed changes, wavelengt
Can someone answer this plzzzz. I'll give brainliest if you put it in least to greatest
yo did i do this right, no links pls
What is the best way to secure your financial future?
Simplify: −2x−y−2z+4x−2y+3z​