cecemm3344 cecemm3344
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-quart carton of chocolate milk costs $1.36. What is the price per cup?

Respuesta :

keyboard52
keyboard52 keyboard52
  • 08-12-2020

Answer:

chocolate milk good

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 08-12-2020

Answer: 17 cents

Step-by-step explanation:

1 quart = 4 cups

2 quarts = 8 cups

1.36 ÷ 8 = 0.17.

0.17 = 17 cents.

In conclusion, a cup of chocolate milk costs 17 cents.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

One of my hobbies is making my own beer identify subjects
Paul’s Paints sells a 24-gallon case of paint for a total of $576, including tax. Stella’s Paints sells a 64-gallon case of paint for a total of $1,664, includi
How did mansa musa organize and protect his empire ?
How does tom feel when he looks between his legs down onto Lexington Avenue?
What is 9 10? i don't know :(?
Which ratio is equivalent to 12 : 32? A. 48/128 B. 28/63 C. 7/15 D. 48/64
A parallelogram with all angles congruent (90°)
what would you do if you had 999 trillion dollars?
What is the distance from the point (-1, -3) to the line y = 2
In late winter and spring chunks of rock often fall off of the cliff in the picture. What most likely causes the chunks to separate from the cliff? A. Water