isokinxej isokinxej
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

1. If 6.5 pounds of cherries cost $12, what is the
unit price?
A $1.85 per pound
B $0.54 per pound
C $0.85 per pound

Respuesta :

KevH KevH
  • 08-12-2020
The answer is B. $0.54 per pound
Answer Link
Аноним Аноним
  • 08-12-2020

Answer:

0.54

6.5/12 is 0.54

Step-by-step explanation:

plz give brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

The square root of 5 less than twice a number is 7. Find the number.
what simplified fraction is equal to 0.53 ​
Between which two whole numbers does V18 lie? O 2 and 3 O 3 and 4 O 4 and 5 O 5 and 6 FO
someone help me, please find the standard equation of a circle given the following equation: x^2+4x+y^2-6y-3=0
What is 7.63 as a mixed number in simplest form
Solve for x: x − 2 > 2x + 12
The Thomlin Company forecasts that total overhead for the current year will be $11,571,000 with 196,000 total machine hours. Year to date, the actual overhead i
Which of the following is the smallest mass? a) 43 g b) 43 kg c) 43 ug d) 43 mg
solve for rnegative 13 equals r over 9 plus eight​
HELP!! Which two units of measurement are commonly used to measure heat? A. calorie and joule B. joule and degree Celsius C. calorie and degree Celsius D. degre