jayleece7 jayleece7
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

Taylor. Bought a dozen eggs at the grocery store for 2.40$ what is the cost per egg

Respuesta :

kateg0724 kateg0724
  • 08-12-2020

Answer:

0.20 cents per egg.

Step-by-step explanation:

You divide 2.40 by 12 and that is your final answer.

Answer Link

Otras preguntas

__ is an important aspect of employment information​
Simplify 7x - (3x+2) Pleaseeeee
Aislin has decided to sign up for a psychology experiment at her college, and she is somewhat nervous about going in to the laboratory. But Aislin can rest assu
If the length of a leg of a right triangle is 25 and the length of the hypotenuse is 35, what's the length of the other leg, to the nearest tenth?
2. If management adopts Bo's suggestion of reducing U-Scream Ice Cream's charitable donations until profits stabilize, the company will essentially reduce its _
Use the Wilcoxon matched-pairs signed rank test to determine whether there is a significant difference between the related populations represented by the data b
Write the equation for the reaction between sulfuric acid solution and solid aluminum hydroxide. (Use the lowest possible coefficients. Be sure to specify state
b) When the ball is near its maximum height it experiences a brief gust of wind that reduces its horizontal velocity by 2.50 m/s. What distance in meters does t
Refer to the values described below, then identify which of the following is most appropriate: discrete random variable, a. Responses to the survey question "Ho
Are the lines parallel, perpendicular, or neither? y = 7x +3 y = 1/7x - 5