lydiaowusu
lydiaowusu lydiaowusu
  • 15-10-2016
  • Mathematics
contestada

jades mum buys a pack of 6 kiwi fruit .They cost £1.32.How much does each kiwi fruit cost

Respuesta :

Aubree084
Aubree084 Aubree084
  • 15-10-2016
1.32 divided by 6 = .22

So each Kiwi fruit costs  0.22
Answer Link
SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 15-10-2016

6 kiwi fruit = 1.32

1 kiwi fruit = 1.32/6 = 0.22 euros

Answer Link

Otras preguntas

story problems can be solved once they are converted to number sentences or equations. true or false.
How do you solve this system? 3x - 4y = -15 4x+ 3y = 55
In the Sumerian civilization, the purpose of a ziggurat was to to...
how does writing an equation help you solve a problem ?
what kind of cases do district courts hear
you can double-click a window’s title bar to maximize the window. true false
There are 9 boys and 9 girls playing singles table tennis. If each girl, plays each boy exactly once, how many games are played? Explain your reasoning and how
The leading cause of preventable death in the United States is smoking TRUE OR FALSE ?
What is the slope of a line with the equation y=5x+2/5
The number of miles on Car A is 50 miles more than the number of miles on Car B, and the number of miles on Car B is 30 miles more than the number of miles on C