Seudónimo Seudónimo
  • 08-12-2020
  • Mathematics
contestada

Abhasra bought 8 writing utensils for a
total of $38. Pens cost $6 and pencils cost
$1. How many of each writing utensil did
she buy?

Respuesta :

answerr674 answerr674
  • 08-12-2020

Answer:

6 pens for 36$ then 2 pencils for 2$ equal 38$

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

X - 10 = 25 please solve this hurry
johny had 6 apples and he ate 6and lost five how much does he have now
a can of soup has a diameter of 7 centimeters and a height of 11 cm assuming that a can is full what is the volume of soup contained in the can is 3.14 and run
Consider the reaction pathway graph for a two-step reaction below. Which inference does the graph best support? Step A is endothermic, so it is faster than Step
What do the factors in the factored form represent?
Find f(-2) for f(x)=2(4)^x
There are 30 students in Mr.Thomas' class.If he wants 20% of the students in each group, how many students will be in. each group?
If 3 cars can hold 15 people how many cars are needed for 165. People. There is no pictures
The density of a fish tank is 0.5fish over feet cubed. There are 30 fish in the tank. What is the volume of the tank?
Please help me thanks