youngfavvcrystal youngfavvcrystal
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

you buy a 6 pack soda for 2.40. what is the cost of 1 can of soda?

Respuesta :

kayl193856 kayl193856
  • 07-12-2020
Ummmmmm I don’t know
Answer Link
haoleboy3000
haoleboy3000 haoleboy3000
  • 07-12-2020

Answer:

$2.40 divided by 6 cans, is equal to $0.40 per can. so 40 cents or 0.40 Dollars

Step-by-step explanation:

This is a simple division word problem.  You have a 6 can pack of sodas for $2.40, divide 2.4 by 6 and you get 0.40.

Answer Link

Otras preguntas

If the amount of space between support towers is between 200 and 300 feet, determine the number of towers you will use. SHOW ALL WORK TO EARN CREDIT.
Out of a class with 25 students, 24 of them returned their permission slips to go on the field trip. what percentage of the students returned their permission s
Evaluate [tex]6^{2} -2(5+1+3)[/tex]
Hello good morning do anyone think they could help please
Roller coaster A can reach a top speed of 110 ft./s roller coaster B can reach a top speed of 85 mph which roller coaster has a greater top speed?
Do you prefer to express solutions to inequalities using interval notation or as an inequality? Do you think it is important to know both formats? How could eac
from “Free Period” What about this poem is ironic? A. The student is discovered by the one teacher he was hiding from. B. The student couldn't get his friends
5. It is a rainy day: you are trying to persuade your friend to go for a run with you. using ethos pathos and logos.​
what is the rating of the Indus river
Show each expression on a number line.Solve.