alexasanantonio1 alexasanantonio1
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some dog food. At the nearest store, 3 bags of dog food cost $15.75. How
much would Marco spend on 2 bags of dog food?
of dog food

Respuesta :

katelanroberts
katelanroberts katelanroberts
  • 07-12-2020
The answer is $10.50 is what he would spend on 2 bags of dog food. Your supposed to divide $15.75 by 3 to find the price of one bag and with the answer you get from that which should be $5.25 you multiply it by 2 so, 5.25x2= 10.50
Answer Link

Otras preguntas

Aunt Alexandra shares a smile with Miss Maudie at the missionary circle because _____. she appreciates Miss Maudie's defense of Atticus she is trying to cover h
What score do you need on the act sat tests to get into college free?
How many gram-atoms are in 120-gram sample of calcium metal? How many atoms is this?
Bonds and stocks are two of the most popular investments. True False
In von Thunen's model of human settlement, perishable items like fruit and milk would be produced in ring _____ on the chart above because they need to get to m
Which of the following is an example of an indirect quotation? A."I would rather be sailing,” Rose said. B.Rose said that she would rather be sailing.
let r(x) be the radius of a round pipe that drains water from a dam, where x is measured in feet from the dam. Which choice best explains the meaning of pi inte
What, in theory, was the purpose of the concentration camps?
Multiplying length by width by height gives the _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ of a prism.
How do plant like protist get their food and eat?