rawlingsm255
rawlingsm255 rawlingsm255
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

A bakery sells 8 cupcakes for $27.76. If each cupcake costs the same amount, how much would ONE cupcake cost?

Respuesta :

zinark
zinark zinark
  • 07-12-2020

Answer: $3.47

Step-by-step explanation:

27.76/ 8

Answer Link

Otras preguntas

Which famous early schoolbook taught colonial children to read using verses from the Bible?
I WILL GIVE YOU BRAINLEST! Why do you believe the photograph of a ¨Migrant Mother¨ became widely to represent the Great Depression?
Based on the story, what is the best description of the dog? (4 O A creepy, smelly, gross hound O A frightened, lonely, sad mutt O A homeless, neglected, dirty
Which ordered pair represents the translation of R to S?
Question: In history the Mongols are remembered as "savage ruthless barbarians." Is this representation accurate? Using the terms stereotype, xenophobia, or pre
Why doesn’t the Red Cross just take away Layla and the other prisoners from camp möbius
Elizabeth measured a city park and made a scale drawing. She used the scale 1 centimeter: 3 meters. The soccer field is 35 centimeters in the drawing. How long
What are the three powers of the federal system?
Simplify the expression. 14 + (-3) -3/7j - 6/7j + 6
Find the nth term of this sequence 3 , 8 . 15 . 24 , 35