Seudónimo Seudónimo
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

Adrianna makes $80.70 for 5 hours of work. What is the unit rate of dollars per hour Adrianna makes? Or, in another word, how much money does she make per hour?
first brainlyist

Respuesta :

Jaydendicato
Jaydendicato Jaydendicato
  • 07-12-2020

Answer:

16.14

Step-by-step explanation:

80.70/5=16.14

Answer Link

Otras preguntas

what was one important right granted in the Magna Carta
A store sells two different types of coffee beans; the more expensive one sells for $8 per pound, and the cheaper one sells for $4 per pound. The beans are mixe
In general, which best explains why communist revolutions did not happen?
in developing a marketing plan for a catering business youll want to include a display ad in the yellow pages because
what is the unit value of the 6 in 216
Why did the authors of the articles of confederation create a weak central government
use the distributive property to express 16 + 48
Which group of elements would most likely be used for electrical wires?
write a division problem that has a two digit quotient that is greater than 40 but less than 50.
Jenny bakes 10 cookies. She puts 7 chocolate chips on each cookie. Draw a tape diagram, and label the total amount of chocolate chips as c. Write an equation, a