Boogerfart2222 Boogerfart2222
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

At a grocery store, 4 pounds of candy costs $12. If he has $15 how many pounds of these candy can he buy?

Respuesta :

gavstewa502 gavstewa502
  • 07-12-2020

Answer:

He can buy 5 pounds of candy.

Step-by-step explanation:

12/4 equals 3 meaning that 1 pound is 3$

That then means 15/3=5

Answer Link

Otras preguntas

Barbara wants to restore her '66 Mustang in 4 years. She puts $200 into an account every month that pays 1.05% interest, compounded monthly. How much interest d
Three subnets for the 192.168.100.0/24 network Network address/ CIDR Broadcast address Maximum Number of available hosts
Part B Determine the normal boiling point of nitrogen Express your answer in kelvins_ Azd T = 67.98 Submit Previous Answers Request Answer Incorrect; Try Again;
Which of the following choices is not a method of preventing bacterial illnesses from spreading in a meat-processing plant? Washing hands and utensils with hot
A small business earns a profit of $6500 in January and $17,500 in May. What is the rate of change in profit for this time period. Explain how you got it.
How do I multiply a 1x2 matrix by a 2x3 matrix?
select the homo and lumo of ammonia.
Step step by step long division !!!!!!
Find the area and the circumference of a circle with radius 3cm. Use the value 3.14 for π, and do not round your answers. Be sure to include the correct units i
Match the following actions with the correct phase- A. B. C. D. E. Of the phase listed, this is the first in which the cells are haploid- A. B. C. D. E. homolog