perkinsjaelynn43 perkinsjaelynn43
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

The corner grocery store sells apples for $1.19 per pound. Which store sells apples at a lower unit price than the corner store A: $2.50 for 2 pounds B: $3.48 for 3 pounds C: $4.80 for 4 pounds D: 7.32 for 6 pounds

Respuesta :

Realmercury
Realmercury Realmercury
  • 07-12-2020

Answer:

B- 3.48 ÷ 3

Step-by-step explanation:

3.48 ÷ 3= 1.16

Hope this helps

-mercury

Answer Link

Otras preguntas

Is there DNA in your food? How do you know?
Identify the equation that does not belong with the other three. Explain your reasoning. Y+4=2 , x+6=4, t+5=-3, 1+1m=-1
PLZ.......................................
Can x and y intercepts be in decimals or fractions?
Tell whether the graphs of the two equations are parallel lines... (24) y = 8x-3 , 8x + y =3 (25) 2x + y = 5 , -6 + 2x = y (26) 2x + y = 5 , y = 0.5x - 3 (27) y
solve each system. y=2x+6 y= -3x+16
what role do producers play in establishing earth as a living planet
a paint store has 35 gallons of paint in storage, 2/5 of which are for outdoor use. the others are for indoor use. if each gallon costs $22, what is the total c
arrange from least to greatest, 4.3, 5.5, 6 1/6, 15/4, 4 3/8?
how to write 84 divided into sevenths