Sapphxre
Sapphxre Sapphxre
  • 07-12-2020
  • Mathematics
contestada

Ill mark brainliest may someone pls help

Ill mark brainliest may someone pls help class=

Respuesta :

Lunarshaii
Lunarshaii Lunarshaii
  • 07-12-2020

Answer:

The zoo is more expensive for 12 students.

It costs $6 more.

Step-by-step explanation:

(Money / Amount of people) = (Amount for 1 person)

(Amount for 1 person x 12 people = amount for 12 people)

36.75 / 3 = 12.25

12.25 x 12 = 147

(Money / Amount of people) = (Amount for 1 person)

(Amount for 1 person x 12 people = amount for 12 people)

51 / 4 = 12.75

12.75 x 12 = 153

To solve the second blank:

153 - 147 = 6

Answer Link

Otras preguntas

Why does Alpha Centauri appear so bright in our sky?
Expand and simplify (6x - 1)(3x - 2)
Which of the following molecules has a bent shape?
Who was the Greek god of war?
Which description of an industrial revolution is correct.
Your local government is debating the problem of plastic waste, especially the lightweight plastic bags used by supermarkets and retail shops. Some citizens hav
The selling price of a refrigerator, is $739.20. If the mark up is 20% of the dealers cost , what is the dealers cost of the refrigerator
What company manufactured the first valentine in the early 1900s.
Robinson remodeling is a handyman business specializing in electrical and plumbing services. Mr robinson should write a position statement to help him be with m
According to the article, what had the greatest influence on modern Western Civilization? A Greek religion В Greekart С Greek individualism D Greek philosophy