Arnold purchased 3 apples at the store for $3.90. This weekhe purchased 5 apples for $6.50. Help Arnold analyze the priceof apples. write an equation, in slope-intercept form, that shows the relationship between the number ofapples purchased and the total price

Respuesta :

For each apple cost 1.3$(3=3.90$)
Well each one cost 1.3 so their both good