mikaelajames mikaelajames
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Peter bought 8 lemons for $6. Each lemon was the same price.
What was the cost of 1 lemon?

Respuesta :

smauel
smauel smauel
  • 11-11-2020

Answer:

The price for 1 lemon is $0.75

Step-by-step explanation:

8x=$6

8x/8=6/8

x=$0.75

Answer Link

Otras preguntas

I NEED HELP ASAPA zucchini plant in Darnell’s garden was 12 centimeters tall when it was first planted. Since then, it has grown approximately 0.5 centimeter pe
Which reasons does the author include to support the claim in this passage? Select two options. People are still living in poverty and inequality in India. The
What is the median of this data set 2 2 5 6 6 8 9 11? A) 6 B)5 C)7 D) 8
4x + 7 PLEASEE HELPPPPPPPPPPP
HELP PLEASE !!!! SHOW WORK TO ANSWER PLEASE
NASA is currently working on sending humans to Mars by the 2030s. When astronauts arrive on Mars, NASA intends to already have their food supply there. The food
Students in Mr. Eaton’s class must choose a person from a list of 30 people and then write an essay about that person. The list includes 13 writers, 9 painters,
NO Justin beaver!< (っ ◑﹏◐)っ what you lookin at < (⌐■_■)
Given g(x)=-2x+2, solve for x when g(x)=8
NEXE What Is an Ecosystem? Select the correct answer, Study the image, and then choose the statement that best describes the image