cassieg650
cassieg650 cassieg650
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

help its mathnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

help its mathnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn class=

Respuesta :

arodri04
arodri04 arodri04
  • 11-11-2020

Answer:

1

Step-by-step explanation:

6 ÷ 2(1 + 2) ; use "please excuse my dear aunt sally", please for parenthesis

6 ÷ 2(3); now do "my" for multiplication

6 ÷ 6 ; now do "dear" for division

1

Answer Link

Otras preguntas

Which should not be a part of scientific inquiry? a- bias b- analysis c- hypothesis d- testing
The cost of a gallon of orange juice is $3.50. What is the maximum number of containers can you buy for $15?
What is the standard form of two hundred ten million ,sixty-four thousand, fifty
Which type of essay requires you to examine and analyze primary source documents
how to write the sum of the 56+64 as the product of their GCF and another sun
how many times greater is 7,000 than 700
what is -7.08 as a fraction
For each store, what is the ratio of the number of cans to the price. Shop Smart: 24 packs (2 for $9) Super Saver: 12 packs (4 for $10) Price Buster: 12 packs (
Write a decimal where the value of a digit is 1/10 as much as a digit in another place
This general in charge of forces in Vietnam was saying that the U.S. was winning the war but nightly broadcasts of the war were continuing to erode American con