edksisisjskshsusisis edksisisjskshsusisis
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which of the following offers the least price per ounce of shampoo?
A) $6 for 8 ounces of shampoo
B) $4 for 5 ounces of shampoo
C) $8 for 12 ounces of shampoo
D) $12 for 16 ounces of shampoo

Respuesta :

PhysicsGirl
PhysicsGirl PhysicsGirl
  • 11-11-2020
B because 5/4 = 1.25 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

which is older continental or oceanic crust
A survey asked a sample of adults to report their marital status. the possible answer choices were {single, married, divorced, widowed, other}. what kind of dat
Describe how the graph of y=/x/ and y=/x+3/ are related? A; the two graphs are the same B; the graphs have the same shape the y-intercept of x=/x/is 0and the x-
Read the passage Please to tell a little pilgrim what does the line reveal about the speaker? A. She is a holy perso
Which of the following statements is true about a story's narrator?? The narrator is usually the author so that he or she can tell you what all of the characte
3.Last year, the numbers of skateboards produced per day at a certain factory were normally distributed with a mean of 20,500 skateboards and a standard deviati
Which of the following forms was changed to accommodate path act changes applicable to due diligence?
How were knights and peasants alike? A. They both wore fur-lined jackets in the winter. B. They both learned how to read and write. C. They both vowed
how do I compare my fractions
What is a number between 21,389.72 and 21,390.2