johndoe4550
johndoe4550 johndoe4550
  • 11-11-2020
  • Mathematics
contestada

four bottles cost 2.5 dollars. Find the price of each bottle

Respuesta :

sweetchrono
sweetchrono sweetchrono
  • 11-11-2020
63 cents (rounded from .625)

To get the price of each bottle, all you would have to do is divide 2.5 by 4, so 2.5/4.

Then you would get .625, and round to .63. To check if it’s the right answer, just multiply .625 by 4.

Hope that helps !
Answer Link
skehillj skehillj
  • 11-11-2020
You divide 2.5 from 4 and get 63 so $.63
Answer Link

Otras preguntas

is gold a conductor or insulator?
Name the type of current a. used in houseold supply b. given by a cell
What is the percent yield of ferrous sulfide if the actual yield is 220.0 g and the theoretical yield is 275.6 g
Show that one ampere is equivalent to a flow of 6.25*10^18 elementary charges
What country did hitler invade in 1939, this beginning WWll ?
Mention two factors on which the amount of water reabsorbed by the kidney depends.
If x=2+√3, find the value of x²+1/x²
why is pancreas considered as a heterocrine gland
What is the percent yield of ferrous sulfide if the actual yield is 220.0 g and the theoretical yield is 275.6 g
Name the type of current a. used in houseold supply b. given by a cell