cclayton9
cclayton9 cclayton9
  • 10-11-2020
  • Mathematics
contestada

A farm lets you pick 3 pints of raspberries for $12.00 how much will 8 pints of raspberries cost

Respuesta :

Kweice
Kweice Kweice
  • 10-11-2020

Answer:

$32.00

Step-by-step explanation:

3 pints → $12.00

1 pint → $12.00 / 3 = $4.00

8 pints → $4.00 x 8 = $32.00

Answer Link
husseinalaaldin
husseinalaaldin husseinalaaldin
  • 10-11-2020

Answer:

$32 because every lint is $4

Step-by-step explanation:

your welcome hehe

Answer Link

Otras preguntas

Speech in the virginia convention how does henry deal with the fact that the british have yielded somewhat to the continental congress petition
A system of equations that has no solution is called inconsistent
Solve the equation. 9d + 2d + 3d – 4 = 5d
what are the similes and metaphors used in chapter 3 lord of the flies
Do you think the death penalty should be used as a punishment for crime? Why or why not?
Help please (show work please thank you) l
Which graph shows a system with no solution
which of the following are equal to $52 per square foot? Check all that apply. A. $49,500 per 900 square feet B. $68,900 per 1,300 square feet C. $53,9
Help please !!!!!!!!!!
Which of the following choices is NOT a purpose of the Mâori creation myth?