millerzarria67
millerzarria67 millerzarria67
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

It cost me $47.60 to fill my 14-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
O $3.50 per gallon.
O $3.55 per gallon.
$3.60 per gallon.
$3.40 per gallon.
PLS HELP MEE

Respuesta :

ryancurley21
ryancurley21 ryancurley21
  • 09-11-2020

Answer:

3.40

Step-by-step explanation:

47.6 divided by 14 = 3.4

Answer Link

Otras preguntas

three ratios equivalent to 15:20
0.555 what us value hundredths
I have 7 hundreds blocks, 5 tens blocks, and 8 ones blocks. I use my blocks to model two 3-digit numbers. What could my two numbers be?
what is the slope of y=7x+4
what is the place value of the 9 in 89,170,326
how to write the sum of the 56+64 as the product of their GCF and another sun
Do you calculate the change in distance to find acceleration?
what is 643 = 4 x 160 + n
70,000=_________ten thousqnds
Mr.Jan brought in cookies for her class. She gave out half of them this morning. At lunch,she gave out 12 more. She then had 10 cookies left. How many cookies d