Oscarv1128
Oscarv1128 Oscarv1128
  • 09-11-2020
  • Mathematics
contestada

Sherry bought 2 4/5 pounds of ice cream. The ice cream cost $1.35 per pound. What was the total cost of the ice cream?

Respuesta :

CooloAJHafer
CooloAJHafer CooloAJHafer
  • 09-11-2020

Answer: 3.78 as a decimal or 3.78/1 as a fraction

Step-by-step explanation:

This Problem will convert the number 3.78 to a fraction. 3.78 is the same as 3.78/1, because 3.78 divided by 1 is 3.78.

Answer Link
cordellh8487
cordellh8487 cordellh8487
  • 09-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

1. First, you multiply $1.35 by 2.    $1.35(2)=$2.70

2.Next, you multiply $1.35 by 4/5 or 0.8    $1.35(4/5)=$1.08

3. Finally, you add $2.70 x $1.08 =$3.78

Answer Link

Otras preguntas

how to do this problem 3x-2=6
Reasons for Mary I's religious beliefs?
Find the circumference of a circle 2.1 cm
What are ways in which mindlessness can be harmful to one's well-being? To what degree is it necessary for everyday functioning?
In 2016, the Pew Research Center conducted a survey of 1,004 Canadians and 1,003 Americans to assess their option on climate change. The data show that 51% of C
HELPP YALL! I WILL MARK BRAINIEST!! LOOK AT THE PICTURE!!
The Red Sea in Africa is a rift valley. What plate boundary formed the Red Sea?A) convergentB) divergentC) transformplsss help mei will give brainliest if answe
Why did the Catholic Church feel the need for reforms, and what did church leaders do?
what two events turned the battle of horseshoe bend to Andrew Jackson advantage
HOW DOES BUSINESS COMPETITION ENCOURAGE IMPROVED PRODUCT QUALITY AND CUSTOMER SATISFACTION